Procedury związane z budową domu na działce ze starym domem

budowa domu na działce ze starym domem
Spis treści

Budowa domu na działce ze starym domem jest ciekawym pomysłem, który wiąże się z pewnymi trudnościami, gdyż w takiej sytuacji konieczna jest rozbiórka i spełnienie różnych formalności niezbędnych do uzyskania właściwych pozwoleń. Dobrze więc wnikliwie zastanowić się nad tym procesem i przygotować się na wszelkie ewentualności, aby zapobiec zbędnym komplikacjom. Co trzeba zrobić, aby możliwe było postawienie nowego obiektu na terenie z istniejącym już od wielu lat budynkiem?

Od czego musi się zacząć budowa domu na działce ze starym domem?

Na samym początku specjaliści muszą ocenić stan techniczny starego domu, do czego konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji technicznej umożliwiającej stwierdzenie, czy można zaadaptować budynek, czy jednak trzeba go zburzyć. Na podstawie ekspertyzy budowlanej można jasno określić np., że struktura obiektu nadaje sie tylko do rozbiórki, chociażby ze względu na solidne wady konstrukcyjne czy kłopoty z fundamentami.

W niektórych przypadkach, części elementów istniejącego budynku, czyli np. ścian lub fundamentów, można użyć w nowej budowie, a taka renowacja może wiązać się z mniejszym wydatkiem i krótszym czasem realizacji przedsięwzięcia w porównaniu do zupełnej rozbiórki. Trzeba jednak wszystko dokładnie przeanalizować, opierając się w dużej mierze na opinii ekspertów.

Jakie formalności trzeba spełnić przed budową domu na działce ze starym domem?

W przypadku decyzji o rozbiórce istniejącego obiektu, w dalszej kolejności należy zająć się szeregiem wymaganych formalności. Aby móc rozebrać dany budynek, zazwyczaj trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenie wydawane przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej. Do wniosku dołącza się, chociażby projekt rozbiórki i dokumentację techniczną budynku.

Gdy już dojdzie do rozebrania starego domu, trzeba postarać się o pozwolenie na postawienie nowego budynku, co także wymaga zaprezentowania projektu architektonicznego i spełnienia wszelkich miejscowych wymagań odnośnie zabudowy działki. W niektórych przypadkach, należy również zgłosić modyfikacje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, kiedy są znaczące różnice pomiędzy nowym obiektem a starym, jeśli chodzi o wymiary czy charakterystykę.

Są jednak sytuacje, kiedy uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę jest zbędne, co dotyczy, chociażby mniejszych budynków gospodarczych. Każdy przypadek trzeba jednak gruntownie przeanalizować, do czego przyda się konsultacja z lokalnym urzędem zanim podejmie się finalną decyzję.

budowa domu na działce ze starym domem

O czym trzeba pamiętać przed rozbiórką starego obiektu?

Do rozbiórki starego budynku trzeba się skrupulatnie przygotować – zarówno pod kątem prawnym, jak i technicznym, pamiętając o tym, że niezbędne jest tutaj zapewnienie bezpieczeństwa na placu budowy. Przed rozpoczęciem wszelkich czynności należy zabezpieczyć teren oraz przekazać sąsiadom informacje o nadchodzących pracach w celu uniknięcia nieporozumień i konieczności naprawienia ewentualnych szkód w pobliskich nieruchomościach.

Gdy już rozbiórka zostanie zakończona, kolejnym krokiem jest przygotowanie działki pod nową zabudowę, na co może składać się likwidacja fundamentów starego domu i oczyszczenie terenu, a w niektórych przypadkach także wyrównanie gruntu. Duże znaczenie ma również organizacja wywozu gruzu oraz pozostałych odpadów w sposób odpowiadający obowiązującym przepisom. Rozpoczęcie stawiania nowego budynku będzie możliwe dopiero dopiero po finalizacji tych działań.

O co należy zadbać przy tworzeniu projektu budowy domu na działce ze starym domem?

Projektowanie nowego budynku w miejscu, gdzie znajdował się inny obiekt, może być dość skomplikowane. Poza uwarunkowaniami technicznych trzeba bowiem wziąć pod uwagę także aktualne przepisy odnośnie planowania przestrzennego. Trzeba pamiętać również o utrzymaniu linii zabudowy i stosowaniu się do wymagań dotyczących minimalnych odległości od granic działki. Z działkami, na których wcześniej mieściły się jakieś obiekty, wiążą się pewne osobliwe ograniczenia, które mogą wynikać, chociażby z ochrony konserwatorskiej czy zabytkowego charakteru okolicy.

Sporządzając projekt nowego budynku, poza uwarunkowaniami prawnymi należy mieć również na uwadze specyfikę terenu i otoczenia. Ponadto, dobrze skupić się na takich aspektach, jak np. układ stron świata, nasłonecznienie gruntu lub naturalne przeszkody, które mogą znacząco wpływać na finalny kształt obiektu. W ten sposób całkowicie dopasuje się dom do warunków, jakie panują na konkretnym obszarze.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy budowie domu na działce ze starym domem?

Planując budowę domu na działce z istniejącym już obiektem, należy również sporządzić przewidywany kosztorys całego przedsięwzięcia. Warto podkreślić, że stawianie budynku na takim gruncie wiąże się z dodatkowymi wydatkami dotyczącymi przede wszystkim rozbiórki i przygotowania terenu. Konieczna może być zapłata zarówno za samą operację rozbiórki, jak i wywóz odpadów budowlanych czy możliwe naprawy infrastruktury, która mogła zostać uszkodzona podczas wykonywania czynności.

Oszczędności może przynieść opcja ponownego użycia materiałów, które pochodzą z rozbiórki, co jest możliwe, gdy część konstrukcji starego budynku znajduje się w dobrym stanie. Przykładem mogą być, chociażby cegły stosowane jako materiał dekoracyjny lub do budowy na działce części małej architektury.

Wszelkie prace budowlane na działce ze starym domem trzeba dokładnie zaplanować i przygotować. Istotne jest jak najszybsze ustalenie harmonogramu wszelkich działań, zaznaczając zadania, którymi trzeba się zająć na samym początku. Największe znaczenie ma tutaj komunikacja z pracownikami budowlanymi oraz przekazanie im w zrozumiały sposób szczegółowych informacji w celu zapobiegnięcia ewentualnym nieporozumieniom w czasie realizacji przedsięwzięcia. Cała budowa może być dość skomplikowanym procesem, jednak warto się na nią zdecydować, aby cieszyć się nowym budynkiem mieszkalnym, który może służyć przez wiele lat.

Najnowsze wpisy

Sprawdź podobne wpisy