Polacy coraz częściej decydują się na budowę domu za pomocą alternatywnych technologii, a ciekawym i sprawdzonym pomysłem jest przyjazny środowisku oraz energooszczędny budynek z perlitu. Warto o nim pomyśleć ze względu na krótki czas jego stawiania, a do tego to rozwiązanie może być jeszcze bardziej popularne dzięki polskiej firmie, która je wymyśliła. Czym charakteryzuje się obiekt wybudowany z perlitu, jak wygląda ten proces krok po kroku i jakie są korzyści z wyboru tego pomysłu?
Cechy charakterystyczne domu z perlitu?
Perlit do budowy domu wykorzystuje się od niedawna, gdyż tę technologię opracowano dopiero kilka lat temu. Za stworzenie tej metody odpowiedzialna jest polska firma, którą doceniono już również w innych krajach.
Użycie perlitu przy budowie domu to innowacyjne rozwiązaniem, a ten materiał powstający ze skały wulkanicznej cechuje się zupełną naturalnością. Skała powstaje przede wszystkim w obszarze basenu Morza Śródziemnego, a stosuje się do tego metodę odkrywkową. W dalszej kolejności dochodzi do obróbki termicznej i ekspandowania, czego wynikiem jest powstanie niewielkiego oraz lekkiego granulatu zbliżonego wyglądem i strukturą do popcornu. Polscy naukowcy oraz inżynierowie skomponowali za jego pomocą właściwą mieszankę umożliwiającą powstanie gotowych części konstrukcyjnych do stawiania budynków. Budulec ma mnóstwo cech czyniących tę technologię niepowtarzalną, gdyż są przede wszystkim ekologiczne, proste i szybkie w budowie, ciepłe i ciche bez obowiązku wykorzystywania dodatkowych warstw izolacyjnych, ognioodporne, odporne na wilgoć i rozwój pleśni czy grzybów, a także hipoalergiczne. Trzeba również podkreślić, że istnieje możliwość użycia go zarówno do postawienia obiektu jednorodzinnego, jak i takiego w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.
Jak wybudować dom z perlitu – krok po kroku?
Budowa domu z użyciem tego materiału przebiega bez problemu i zajmuje niewiele czasu, gdyż jego elementy, jakie wykorzystuje się w tej technologii, cechują się właściwym wyprofilowaniem oraz niską wagą, a do ich łączenia stosuje się niezwykle prostą metodę zaciskową klik-klik. Zaprawy i klej są całkowicie zbędne przy tworzeniu pełnych konstrukcji ścian, dlatego tę czynność często uważa się za tak samo prostą, jak układanie klocków Lego.
Za pomocą perlitu powstają ściany zewnętrzne jednowarstwowe bez konieczności ocieplenia z uwagi na świetne właściwości izolacyjne budulca, a do tego używa się prefabrykowanych nadproży. Same ściany mają doskonałe parametry, gdyż są wyjątkowo odporne na ściskanie, wytrzymałe na siły zginające i ścinające, a także ognioodporne. Cały proces jest więc bardzo efektywny, generując spore oszczędności, a ponadto, gwarantuje całkowite bezpieczeństwo.
Budowa domu z perlitu jest możliwa zarówno na tradycyjnej płycie, jak i ławie fundamentowej. Istnieje także opcja użycia standardowych nadproży okienno-drzwiowych czy więźb dachowych. Z tą technologią wiążą się więc spore możliwości odnośnie wyboru projektu pod kątem stylistyki oraz metody wykończenia.

Ile czasu może zająć budowa domu z perlitu?
Wykorzystując perlit przy budowie domu, można liczyć na bardzo szybkie doprowadzenie tego procesu do końca, gdyż taki budynek w stanie surowym otwartym powstanie w zaledwie 6 tygodni, a drugie tyle zajmie osiągnięcie przez obiekt stanu deweloperskiego. Czas stawiania budowli jest krótszy w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji ze względu na niezwykle prosty i błyskawiczny sposób wznoszenia ścian, gdyż stworzenie 1 m² takiej ściany zajmuje ok. 5 minut.
Godny uwagi może być także fakt, że ze względu na to, iż dom z perlitu buduje się na sucho, realizacja tych czynności jest możliwa w prawie każdych warunkach atmosferycznych.
Z jakimi kosztami wiąże się budowa domu z perlitu?
Dla każdego inwestora zapewne szczególnie istotny jest koszt całego przedsięwzięcia, na który wpływ ma wiele czynników, takich jak bryła, liczba pięter czy konstrukcja dachu. Szacunkowa kwota, jaką trzeba zapłacić za 1 m² budynku parterowego z perlitu o powierzchni 100 m² i prostej bryle, wynosi ok. 6000 zł, uwzględniając doprowadzenie obiektu do stanu deweloperskiego.
Wykorzystanie perlitu przy budowie domu może wiązać się z trochę wyższym kosztem niż postawienie budynku w technologii tradycyjnej. Warto jednak zaznaczyć, że ostatecznie może on być bardziej ekonomiczny z uwagi, np. na krótszy czas prac i konieczność zatrudnienia mniejszej liczby wykonawców, gdyż zupełnie wystarczająca będzie tutaj ekipa złożona z 5 pracowników.
Wspomniane ceny domów z perlitu odnoszą się do ich wykonania przez firmę, która dostarcza technologię. Możliwe jest jednak zaangażowanie do stawiania budynku własnej ekipy wykonawców, lecz warto pamiętać o konieczności przejścia przez nich specjalnego szkolenia. Stwierdzenie dokładnego kosztu bloczka z perlitu i ilości budulca niezbędnej do wzniesienia budynku może być dość trudne z uwagi na brak dostępności tego materiału w sklepach budowlanych oraz konieczność zamówienia go bezpośrednio u producenta, który poda jego cenę.
Zalety i wady użycia perlitu do budowy domu
Domy z gotowych części perlitowych aktualnie cieszą się dość niskim zainteresowaniem, lecz można zobaczyć już w Polsce budynki powstałe w ten sposób, a osoby, które na nie postawiły, są z nich bardzo zadowolone. Korzyści z posiadania takich obiektów jest bowiem mnóstwo, gdyż poza wspomnianą ekologicznością, energooszczędnością i szybkością w budowie, są także niezwykle solidne oraz szczelne. Bloczki perlitowe wykonuje się bowiem z niebywałą precyzją do 1 mm, w związku z czym konstrukcja jest zwarta i unika się powstawania mostków termicznych, dzięki ich bezspoinowemu łączeniu. Ponadto, odporność elementów na ściskanie sprawia umożliwia wznoszenie stabilnych budynków, których wysokość może wynosić nawet 12 m.
Wykorzystanie perlitu przy budowie domu może jednak wiązać się z ograniczonym dostępem do technologii, gdyż w stawianiu takich obiektów obecnie specjalizuje się niewielu wykonawców. Decydując się na zrobienie tego na własną rękę, należy pamiętać o przejściu właściwego szkolenia oraz zamówieniu materiału u producenta. Ponadto, aktualnie niewiele wiadomo odnośnie faktycznej trwałości takich budowli, gdyż takie informacje można poznać dopiero po kilku latach użytkowania. Warto jednak podkreślić, że zalet tego rozwiązania jest znacznie więcej niż wad, co powinno sprawić, że już niedługo stanie się ono znacznie bardziej popularne.
Perlitu do budowy domu używa się od niedawna i na tę chwilę niewiele osób decyduje się na tę technologię. Szybkość i prostota takiego procesu oraz przyjazność budynku dla środowiska z pewnością z czasem przyciągnie coraz więcej chętnych do skorzystania z tego rozwiązania. Mimo że postawienie takiego domu może okazać się odrobinę droższe w porównaniu z tradycyjnymi budynkami, to na dłuższą będzie się ono bardzo opłacać. Czas więc otworzyć się na nowości i wybudować obiekt, używając tego materiału.