Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, budując dom energooszczędny?

dom energooszczędny
Spis treści

Choć w Prawie budowlanym brakuje dokładnej definicji domu energooszczędnego, to takie budynki cieszą się dużą popularnością ze względu na możliwość zdecydowanego zmniejszenia kosztów eksploatacji obiektu mieszkalnego. Przy stawianiu takich budowli używa się najnowszej technologii oraz odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu można dodatkowo przysłużyć się środowisku naturalnemu Z jakimi wydatkami wiąże się taka inwestycja i od czego zależy ostateczna kwota na finalizację tego przedsięwzięcia?

Czym cechuje się dom energooszczędny?

Budynek energooszczędny projektuje się tak, aby można było jak najbardziej ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie – emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Takie obiekty cechuje świetna izolacja termiczna, co oznacza brak większych wahań temperatury. Warto dodać, że znajdują się w nich nowoczesne i energooszczędne systemy grzewcze, wentylacyjne oraz oświetleniowe.

Budowa domów energooszczędnych odgrywa istotną rolę w kontekście walki ze smogiem, który od wielu lat dotyka Polskę, szczególnie dając się we znaki w okresie jesiennym i zimowym, w związku z sezonem grzewczym. W takich budynkach do ogrzewania używa się zdecydowanie mniej energii, co przekłada się na ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Ponadto, korzysta się tutaj z odnawialnych źródeł w postaci, chociażby paneli słonecznych, dzięki czemu liczba zanieczyszczeń staje się jeszcze mniejsza.

Inne korzyści domów energooszczędnych

Przyszli mieszkańcy domów energooszczędnych mogą liczyć na wiele korzyści. Poza niewielkim wpływem na środowisko naturalne, można sporo oszczędzić na rachunkach za energię, której zużywa się tutaj znacznie mniej niż w przypadku tradycyjnych obiektów. Ponadto, doskonała izolacja termiczna i akustyczna daje użytkownikom gwarancję pełnego komfortu z uwagi na chłód latem oraz ciepło zimą. Użycie nowoczesnego systemu wentylacyjnego zapewnia z kolei dostęp do świeżego i czystego powietrza.

Co wpływa na koszt budowy domu energooszczędnego?

Zastanawiając się, ile kosztuje budowa domu energooszczędnego, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Należą do nich przede wszystkim: lokalizacja, wielkość i stopień zaawansowania obiektu, użyte materiały budowlane oraz technologie, z jakich się korzysta. Sam proces stawiania budynku może okazać się droższy od wznoszenia tradycyjnych budowli, lecz na późniejszym etapie właściciele mogą liczyć na spore oszczędności związane z rachunkami za energię, dzięki czemu stosunkowo wysokie koszty realizacji mogą szybko się zwrócić.

Ile więc kosztuje budowa domu energooszczędnego? Aktualnie cena 1 m² takiego obiektu waha się od 2000 do 5000 zł, a zależy ona m.in. od wymaganej klasy energetycznej.

dom energooszczędny

Jak można oszacować emisję i koszty ogrzewania domu?

Wiedząc już, ile kosztuje budowa domu energooszczędnego, warto poznać także informację odnośnie możliwości szacunkowego wyliczenia emisji oraz kosztów ogrzewania obiektu, w czym może pomóc specjalny kalkulator. Kalkulator emisji i kosztów ogrzewania jest prostym narzędziem umożliwiającym szybką analizę budynku pod kątem wspomnianych kwestii. Dzięki niemu, można także dowiedzieć się, na jakie oszczędności można liczyć, decydując się na to rozwiązanie oraz jak bardzo ograniczy to wszelkie zanieczyszczenia.

Sposoby na zmniejszenie kosztów budowy domu energooszczędnego

Postawienie budynku energooszczędnego może okazać się tańsze, gdyż na rynku można znaleźć projekty takich obiektów, za których realizację trzeba zapłacić jedynie 300 000 zł. Oszczędności może przynieść, chociażby budowa domu parterowego energooszczędnego będącego świetnym rozwiązaniem dla osób, którym wystarczy niewielka powierzchnia. Dobrym pomysłem może być także postawienie na prosty projekt architektoniczny i skromny standard wykończenia. Środki, jakie się zaoszczędzi w ten sposób mogą się przydać w celu kupna paneli fotowoltaicznych czy nowoczesnego systemu grzewczego.

Tanie domy energooszczędne wybiera się coraz częściej, lecz należy skupić się tutaj na precyzyjnej analizie projektu, rozplanowaniu budżetu, a przy wyborze materiałów – uwzględnieniu zarówno ceny, jak i jakości. Można postawić, chociażby na budynek zrobiony z użyciem bali drewnianych, gdyż naturalny izolator w postaci drewna idealnie sprawdzi się przy konstrukcjach ścian, dachu i podłogi.

Budowa domu energooszczędnego – inwestycja, która szybko się zwraca

Choć budowa domu energooszczędnego wiąże się z nieco wyższymi kosztami niż postawienie budynku tradycyjnymi metodami, to w dłuższej perspektywie może ona się mocno opłacać z uwagi na znacznie niższe wydatki związane z eksploatacją budynku. Ponadto, trzeba pamiętać, że decydując się na taki obiekt, można zdecydowanie ograniczyć szkodliwy wpływ na ekosystem. Warto także podkreślić, że sam etap stawiania obiektu również może oznaczać mniejsze wydatki, jeśli wybierze się tańsze rozwiązania, o których była mowa w tym artykule.

Najnowsze wpisy

Sprawdź podobne wpisy