Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

wykończenie mieszkania w stylu deweloperskim
Spis treści

Jeśli lada dzień odbierasz klucze do swojego wymarzonego M i zastanawiasz się, jakie kolejne kroki dzielą Cię od przeprowadzki, najlepiej zajrzyj do umowy z deweloperem. To tam znajdziesz standard wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim. Warto pamiętać, że w polskim prawie nie ma definicji mieszkania w stanie deweloperskim, dlatego najlepszym odniesieniem będzie po prostu umowa z deweloperem o kupno mieszkania. Opisany tam standard wykończenia da Ci jasną odpowiedź na to, czy musisz dokupić jeszcze na przykład grzejniki i parapety wewnętrzne. Czego będziesz zatem potrzebować do wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?

Dostajesz klucze do mieszkania w stanie deweloperskim i co dalej?

Na początek sprawdź, co obejmuje stan deweloperski i co trzeba jeszcze zrobić. Standard wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim jest zawsze zawarty w umowie pomiędzy deweloperem a osobą lub osobami kupującymi mieszkanie. Najczęściej standard deweloperski mieszkania obejmuje:

  • położenie instalacji elektrycznej, wodno-sanitarnej i wentylacyjnej;
  • wylanie betonowej posadzki;
  • oddanie gładkich, otynkowanych ścian, w tym także ścian i sufitów pomalowanych białą farbą;
  • osadzenie drzwi zewnętrznych i przymocowanie balustrad balkonowych;
  • zamontowanie stolarki okiennej, a także parapetów zewnętrznych i wewnętrznych.

Niektórzy deweloperzy oferują również dodatkowe elementy wykończenia, które są ponadstandardowe w przypadku stanu deweloperskiego mieszkania. Do najpopularniejszych należą grzejniki w łazienkach albo grzejniki dekoracyjne w salonie. Miej je na uwadze, zanim zaczniesz planować wykańczanie mieszkania w stanie deweloperskim.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co trzeba zrobić, aby się wprowadzić?

Podstawą udanego remontu mieszkania jest zawsze dobry plan. Właśnie dlatego warto, abyś jeszcze przed odebranie kluczy do swojego wymarzonego M odpowiedziała lub odpowiedział sobie na kilka ważnych kwestii:

  1. Czy wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu musisz wykończyć od razu? Niektórzy kupują lokum jako inwestycję albo z myślą o powiększeniu rodziny w najbliższych latach i nie muszą od razu zaaranżować wszystkich pokojów. Jeśli możesz zostawić urządzanie choćby jednej sypialni lub dodatkowej toalety „na potem”, zaoszczędzisz czas i zmniejszysz budżet potrzebny na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim.
  2. Jakie prace i w jakim terminie chcesz zlecić? Lista polecanych fachowców, którzy zajmują się na przykład kładzeniem parkietów lub płytek albo białym montażem, na pewno Ci się przyda.
  3. Które prace możesz wykonać samodzielnie? Kupujący mieszkania najczęściej decydują się na samodzielne malowanie ścian i kładzenie listew przypodłogowych. Masz zamiar postąpić tak samo? To pozwoli Ci na oszczędności i niezależność od dostępności poleconych Ci fachowców.
  4. Które elementy aranżacyjne możesz kupić z wyprzedzeniem? Im mniej zakupów zostawisz na koniec, tym będziesz mieć więcej czasu i spokoju na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim. Zakupy wnętrzarskie z większym wyprzedzeniem pozwalają też na dłuższe poszukiwania idealnego gresu na podłogi z ogrzewaniem podłogowym czy wymarzonych mebli kuchennych w atrakcyjnych cenach z rabatem.

Warto pamiętać również, że nie zawsze moment odbioru mieszkania oznacza całkowite zakończenie prac dewelopera. Do protokołu zdawczo-odbiorczego można wpisać usterki, które sprzedający mieszkanie musi naprawić w czasie również określonym w protokole. Jeśli już po odbiorze zauważysz jakiekolwiek usterki, które pojawiły się w wyniku pracy ekip budowalnych, masz prawo skorzystać z gwarancji na zasadach opisanych w umowie albo z 5-letniej rękojmi.

wykończenie mieszkania w stylu deweloperskim

Stan deweloperski i co trzeba zrobić po odebraniu mieszkania, czyli właściwa kolejność prac wykończeniowych

Na trwałość wyników prac wykończeniowych ogromny wpływ ma prawidłowa kolejność ich przeprowadzenia. Jeśli nie chcesz wprowadzać niepotrzebnych poprawek na źle pomalowanych ścianach czy patrzeć na parkiet zniszczony w trakcie kładzenia kafelków, koniecznie wsłuchaj się w głosy doświadczonych specjalistów, którzy zajmują się wykańczaniem mieszkań w stanie deweloperskim.

Kolejność prac wykończeniowych w mieszkaniu w stanie deweloperskim – co trzeba zrobić?

  1. Przyjrzenie się instalacjom i wprowadzenie ewentualnych zmian. Takie prace wymagają kucia w ścianach i posadzce, dlatego to właśnie od nich należy rozpocząć prace w mieszkaniu w stanie deweloperskim. Co dalej?
  2. Malowanie ścian, które należy przeprowadzić jeszcze przed położeniem podłóg (paneli, parkietu, płytek). Taka kolejność daje większy komfort malowania bez obaw o zachlapanie nowych podłóg farbą. Jeśli farba spadnie na posadzkę, szybko i tak zostanie zakryta parkietem lub panelami.
  3. Tapetowanie ścian warto, podobnie jak malowanie, zaplanować przed kładzeniem podłóg. Klej skapujący z tapet mógłby pobrudzić panele.
  4. Kładzenie płytek w łazienkach. Najpierw należy kłaść płytki na podłodze, a potem płytki na ścianach i cokoliki. Po położeniu podłóg i ścian można dalej aranżować łazienkę – najpierw należy zamontować armaturę, a potem wstawić meble.
  5. Kładzenie płytek w kuchni lub aneksie kuchennym. Jeśli chcesz położyć również płytki pomiędzy szafkami stojącymi a wiszącymi lub nad szafkami wiszącymi, o zdanie co do kolejności warto zapytać osobę, która będzie kładła płytki. Niektórzy fachowcy wolą kłaść płytki, kiedy meble są już ustawione, a inni potrzebują po prostu dokładnych wymiarów zabudowy. Kładzenie płytek przed meblami pozwala uniknąć ich ewentualnego zniszczenia i zabrudzenia.
  6. Montaż drzwi wewnętrznych. To ostatni etap wykańczania mieszkania w stanie deweloperskim. Potem pozostaje tylko wstawić meble i dodatki i cieszyć się życiem w wymarzonym M!

Odebrałaś lub odebrałaś mieszkanie w stanie deweloperskim i zastanawiasz się, co dalej? Skorzystaj z naszych rad i ciesz się pięknie zaaranżowanym mieszkaniem!

Najnowsze wpisy

Sprawdź podobne wpisy