Jak wygląda stan deweloperski domu?

jak wygląda stan deweloperski domu
Spis treści

Planujesz zakup domu od dewelopera i nie wiesz, jaki standard wybrać? Podjęcie właściwej decyzji usprawni przeprowadzkę i pozwoli ograniczyć stres związany z wyborem i nadzorowaniem prac ekip wykańczających Twoje wymarzone cztery kąty. Sprawdź, jak wyglądają domy w stanie deweloperskim i czym różni się stan deweloperski domu od stanu deweloperskiego mieszkania czy domu wykończonego pod klucz. Zapraszamy do lektury!

Dom w stanie deweloperskim – co to znaczy

Dom w stanie deweloperskim to taki budynek, który jest przygotowany do wejścia ekip wykańczających dom. Warto pamiętać jednak, że w polskim prawie budowlanym nie ma takiego określenia jak stan deweloperski domu. O tym, co to jest stan deweloperski domu, należy przeczytać w umowie kupna-sprzedaży zawartej z firmą budującą Twój dom. Ostatecznie to właśnie w niej znajdziesz definicję. Koniecznie zwróć uwagę, czy w umowie mowa o jednym typie domu w stanie deweloperskim. Niektórzy deweloperzy oferują także podwyższony standard deweloperski domów, który może oznaczać między innymi tzw. biały montaż (armatura sanitarna) oraz pomalowanie na biało sufitów i ścian, co znacznie ułatwia i przyspiesza dalsze prace wykończeniowe, w tym pokrycie ścian farbą w innym kolorze.

Warto pamiętać, że standard wykończenia domu jednorodzinnego różni się od mieszkania. Zazwyczaj w przypadku domu stan deweloperski obejmuje również przestrzeń dookoła budynku. Deweloper może na przykład zobowiązać się do ogrodzenia terenu, a także przygotowania utwardzonego podjazdu do garażu. W umowie może być mowa między innymi o ociepleniu poddasza mieszkalnego, montażu rur spustowych czy wykończeniu elewacji.

Poza tym standard wykończenia w stanie deweloperskim domu parterowego i jedno- lub dwupiętrowego także mogą różnić się między sobą. Głównym wyróżnikiem jest wykończenie schodów (czasem także balustrada) czy schody rozsuwane, które prowadzą na poddasze.

stan deweloperski domu jak wygląda

Stan deweloperski domu – co obejmuje?

Jak już wiesz, nie ma jednego standardu deweloperskiego, do którego powinny stosować się wszystkie firmy budowlane. Warto pamiętać jednak, że tak jak firmy działające w innych branżach deweloperów obowiązują zasady wolnorynkowe. Zgodnie z nimi przedsiębiorstwa budujące domy oferują podobny standard wykończenia co konkurencja.

Jeśli zastanawiasz się, czym jest stan deweloperski domu i co obejmuje, pamiętaj, że najczęściej domy w stanie deweloperskim wyróżniają:

  • poprowadzone instalacje: elektryczna, wentylacyjna, wodno-sanitarna, ewentualnie również gazowa, o ile została ujęta w projekcie, a dom jest przyłączony do sieci gazowej;
  • otynkowane ściany;
  • wylewka na podłodze;
  • grzejniki ścienne lub zamontowany inny rodzaj ogrzewania, na przykład ogrzewanie podłogowe;
  • stolarka okienna i drzwi zewnętrzne;
  • murowane schody do wejścia do domu, a także schody wewnętrzne;
  • drzwi balkonowe i balustrada balkonowa, jeśli plan domu obejmuje balkon lub taras;
  • parapety zewnętrzne i wewnętrzne;
  • wykończenie elewacji wraz z montażem rur spustowych;
  • ogrodzenie działki, na której znajduje się dom w stanie deweloperskim;
  • przygotowanie poddasza mieszkalnego (na przykład wykonanie ocieplenia, postawienie ścianek działowych, montaż schodów na poddasze);
  • zagospodarowanie otoczenia domu (między innymi zbudowanie podjazdu dla samochodu i miejsca postojowego, postawienie tarasu ogrodowego).

Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy o budowę domu w stanie deweloperskim lub kupno gotowego domu w takim standardzie dokładnie poznać zawartą w niej definicję stanu deweloperskiego.

Stan deweloperski domu a stan pod klucz – poznaj różnice

Wiesz już, czym jest stan deweloperski domu i co obejmuje. Jeśli zależy Ci na błyskawicznej przeprowadzce, możesz zastanowić się jeszcze nad innym standardem wykończenia domu. Wielu deweloperów poza stanem deweloperskim domu oferuje także wykończenie pod klucz. Co ono oznacza? Do domu o tym standardzie możesz wprowadzić się niemalże tak jak do hotelu. Tuż po odebraniu kluczy jest on gotowy do zamieszkania – musisz tylko wnieść swoje meble i dodatki, aby poczuć się jak u siebie w domu.

Sposób rozumienia wykończenia domu pod klucz także różni się w zależności od firmy budowlanej, która postawi Twój wymarzony dom. Możesz mieć kilka możliwości do wyboru spośród różnych rodzajów płytek czy paneli albo na przykład porozmawiać z architektem wnętrz, który współpracuje z deweloperem, i przedstawić mu swoją wizję aranżacji domu. Warto podkreślić, że największą zaletą wykończenia pod klucz jest szybkość i łatwość wprowadzenia się do nowego lokum.

Za stanem deweloperskim domu przemawia jednak także wiele pozytywów. Zazwyczaj samodzielne prace wykończeniowe są tańsze niż te pod klucz. Jeśli lubisz mieć wiele opcji do wyboru albo urządzanie wnętrz sprawia Ci frajdę, możesz wykonać te prace samodzielnie. Dla wielu kupujących dom w stanie deweloperskim to inwestycja życia, którą chcą cieszyć się w pełni, także każdym etapem jego wykańczania. Prace wykończeniowe w ramach wykańczania pod klucz są też zazwyczaj droższe niż robocizna ekip remontowych, które zlecisz samodzielnie. Poza tym niektórych prac, na przykład malowania ścian czy układania listew przypodłogowych, możesz podjąć się sama lub sam.

wnętrze domu w stanie deweloperskim

Stan deweloperski domu – co to znaczy odebrać dom i jak sprawdzić jakość wykonania robót?

Na koniec warto pamiętać również o tym, aby w trakcie odbioru sprawdzić stan przekazywanego domu. Możesz poprosić znajomego budowlańca o pomoc albo na wiele rzeczy samodzielnie zwrócić uwagę. Dla przykładu regulację okien możesz zweryfikować, otwierając je na oścież. Jeśli zaczną się zamykać albo jeszcze bardziej otwierać, powinny zostać doregulowane. Podobnie rzecz ma się z odpowiednim wyprofilowanie schodów murowanych czy posadzki. Zainwestuj w poziomice o różnej długości i upewnij się, że schody i podłogi są poziome. Ewentualne usterki należy wpisać do protokołu zdawczo-odbiorczego i określić datę ich usunięcia. Warto pamiętać także, że w razie zauważenia wad lub usterek po odbiorze domu możesz skorzystać także z gwarancji opisanej w umowie albo rękojmi, która obowiązuje przez 5 lat od dnia przekazania domu kupującemu.

Jak widzisz, zanim podpiszesz umowę z deweloperem, dokładnie wczytaj się w definicję stanu deweloperskiego. Dom w takim standardzie wykończenia umożliwia rozpoczęcie prac wykończeniowych tuż po odebraniu kluczy. Jeśli marzy Ci się szybka przeprowadzka, a jednocześnie chcesz mieć duży wpływ na sposób zaaranżowania mieszkania, wybierz dom w stanie deweloperskim.

Najnowsze wpisy

Sprawdź podobne wpisy