Dla wielu osób budowa domu jest wręcz nierealna do realizacja ze względu na wysokie koszty. Odstraszać może również czas wykonywania wszelkich czynności, które finalnie mają pozwolić na zamieszkanie w tym budynku. Obu problemom można w dużej mierze zapobiec, decydując się na postawienie obiektu w systemie kanadyjskim. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wadom i zaletom takiego rozwiązania. Przedstawimy również, jak wygląda budowa domu metodą kanadyjską krok po kroku.
Rosnąca popularność budowy domu kanadyjskiego
Budowa domu w systemie kanadyjskim cieszy się dużym zainteresowaniem w Kanadzie i USA, gdzie wynaleziono i sprawdzono tę metodę. Coraz częściej decydują się na nią także inwestorzy w Skandynawii oraz Niemczech, a powoli przekonują się do niej również Polacy. W Polsce jest wielu specjalistów od stawiania tego typu obiektów, w związku z czym budowa odbywa się tutaj według sztuki. Profesjonalny montaż umożliwia uniknięcie wszelkich błędów, które kiedyś były przyczyną pojawiania się nieprzychylnych informacji o takich konstrukcjach.
Jak wygląda budowa domu kanadyjskiego – krok po kroku?
W odróżnieniu od domów murowanych, budynki kanadyjskie tworzy się z drewna drzew iglastych. Wcześniej są one poddawane zaawansowanej obróbce technologicznej, a na plac budowy są dostarczane w postaci gotowych modułów, które trzeba jedynie złożyć –– stąd potoczna nazwa “domy z paczki”.
Transport i budowa domu kanadyjskiego pod klucz zwykle leżą po stronie wykonawcy, a do niezbędnych czynności należą: zakotwienie w fundamentach i wzniesienie szkieletu obiektu, docieplenie za pomocą materiału termoizolacyjnego (zazwyczaj wełny), obicie płytami OSB, ułożenie folii wiatroizolacyjnej oraz paroizolacyjnej czy tynkowanie. Rozprowadzenie instalacji w takim budynku następuje wewnątrz ścian wykańczanych od wewnętrznej strony z użyciem płyt gipsowo–kartonowych. Postawienie tej budowli jest możliwe według dowolnego projektu, a sposób wykończenia również można dostosować do własnych preferencji.

Jakie są zalety zastosowania stylu kanadyjskiego przy budowie domu?
Budowa domu metodą kanadyjską ma mnóstwo zalet, a najistotniejszą z nich jest krótki czas całego przedsięwzięcia, który ma związek przede wszystkim z brakiem prac mokrych powodujących przerwy technologiczne. Czynności można więc zacząć bez względu na warunki atmosferyczne. Wybudowany obiekt można użytkować przez cały rok z uwagi na jego wysokie parametry termoizolacyjne, gdyż większa część ścian zawiera materiał izolacyjny. Wiążą się z tym spore oszczędności w czasie późniejszej eksploatacji, gdyż koszty ogrzewania są niższe. Niezwykłe właściwości termiczne takich budynków potwierdza fakt stosowania tej technologii w zdecydowanie chłodniejszych regionach świata.
Korzyści z budowy domu w stylu kanadyjskim jest jednak znacznie więcej. Przyjmuje się, że postawienie obiektu kanadyjskiego zwykle oznacza wydatek mniejszy o 25–30%, na co inwestorzy mocno zwracają uwagę. Wybór tej technologii oznacza możliwość łatwej rozbudowy, modernizacji, a także umieszczenia w budynku nowych instalacji. Taka konstrukcja cechuje się także wyjątkową trwałością, gdyż wykonawcy zapewniają gwarancję na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Ponadto, tej metody można śmiało używać przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych ze względu na znaczącą rolę termoizolacji, w związku z czym zimą dochodzi do błyskawicznego nagrzewania wnętrza, a w okresie letnim robi się w nim chłodno. Warto także dodać, że niewielka grubość ścian przekłada się na większą grubość ścian w porównaniu z budowlą tradycyjną.
Czy istnieją wady budowy domu kanadyjskiego?
Niektórzy uważają, że taki budynek jest łatwopalny, a do tego, narzekają na słabą izolację akustyczną, niską odporność na silny wiatr i skrzypiące stropy. Nie jest to jednak prawda. Służąca do termoizolacji wełna cechuje się bowiem niepalnością, podobnie jak płyty gipsowo–kartonowe o właściwych parametrach czy podwójna izolacja instalacji elektrycznej.
Izolacja akustyczna jest w tym przypadku identyczna jak w domach murowanych, a do tego warto zwrócić uwagę na zakotwienie budynku w fundamentach i połączenie ze sobą wszystkich części, co oznacza brak zagrożenia związanego z silnym wiatrem. Ponadto, istnieje możliwość dodatkowego wzmocnienia konstrukcji. Skrzypienie stropu następuje z kolei jedynie w sytuacji błędów wykonawczych, tak samo, jak ewentualne pękanie płyt gipsowo–kartonowej. Wśród wad wymienia się brak bezwładności cieplnej, gdyż dochodzi do szybkiego nagrzewania obiektu przy równoczesnym wyziębianiu w szybszym tempie niż w przypadku budynku tradycyjnego. Dla wielu osób jest to jednak zaleta, gdyż w ten sposób błyskawicznie uzyskuje się komfort cieplny bez strat energii związanych z ogrzewaniem murów. Bezproblemowe może okazać się tu również wieszanie szafek, jednak trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować ich rozkład, montując w konkretnych punktach specjalne wzmocnienia już na etapie budowy.
Budowa domu w stylu kanadyjskim – szybsza alternatywa dla budynku murowanego
Z budową domu kanadyjskiego wiąże się wiele korzyści, a przy odpowiednim zaplanowaniu wszystkich elementów można właściwie całkowicie uniknąć wad takiego przedsięwzięcia. Inwestorzy coraz chętniej wybierają więc tę metodę, oszczędzając przy tym sporo czasu i pieniędzy, a także robiąc coś dla dobra środowiska naturalnego. Warto więc pomyśleć o wzniesieniu budynku w tej technologii, co pozwoli na szybkie zamieszkanie w przytulnym obiekcie mieszkalnym.