Czy można budować dom bez kierownika budowy?

czy kierownik budowy jest potrzebny
Spis treści

Decyzja o budowie domu jest bardzo poważnym przedsięwzięciem. Początkowo wymaga dopięcia szeregu formalności wymaganych prawem, pozwoleń na budowę, na wykonanie przyłączy mediów. Czy w każdej sytuacji trzeba znaleźć i zatrudnić kierownika budowy z uprawnieniami?

Prawo budowlane w Polsce

Prawo budowlane jest jedną z dyscyplin prawa administracyjnego, w ramach której precyzyjnie zostały określone kwestie związane z budową nie tylko domów, ale i wszystkich obiektów, a także rozbiórek. Sformułowanie najważniejszych zagadnień pozwala na bezpieczną organizację wszelkich prac budowlanych.

Na przestrzeni ostatnich dekad przepisy były wielokrotnie zmieniane, doprecyzowane, dostosowywane do zmieniających się warunków, zapewniając bezpieczeństwo każdego obiektu. Budowa domu przez wiele osób kojarzona jest z bardzo restrykcyjnymi przepisami, wieloma formalnościami, koniecznością posiadania odpowiednich pozwoleń i postępowania zgodnie ze ściśle określonymi procedurami. Od 2015 r. w Polsce istnieje możliwość wybudowania domu, z pominięciem wielu formalności. Co ważne, ustawodawca bardzo precyzyjnie określił sytuacje, w jakich jest to możliwe.

Dużym ułatwieniem dla budujących jest zmiana wprowadzona w 2021 r., zgodnie z którą domy jednorodzinne o powierzchni nie większej niż 70 m2 i wysokości nie wyższej niż dwie kondygnacje będą mogły powstawać wyłącznie na podstawie zgłoszenia.

czy kierownik budowy jest potrzebny

Czym zajmuje się kierownik budowy?

Podstawową rolą kierownika budowy jest dozór nad prowadzonymi pracami, w tym także na etapie przygotowania do budowy. Osoba pełniąca funkcję kierownika budowy musi posiadać odpowiednie uprawnienia, prawo budowlane bardzo precyzyjnie określa, kto może zostać kierownikiem budowy. Wśród nadrzędnych zadań jest kontrola, czy prowadzone prace realizowane są zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz z przepisami BHP. Odpowiada on w szczególności za bieżący nadzór prac budowlanych w aspekcie zgodności z przedłożonym projektem, obowiązującymi normami, a także sztuką budowlaną i przepisami określającymi bezpieczeństwo.

W jakich sytuacjach kierownik budowy nie jest potrzebny?

Po zmianach w prawie budowlanym, budowa domu bez kierownika budowy jest możliwa, ale tylko w ściśle określonych przez ustawodawcę sytuacjach. Zgodnie z ustawą z 17.09.2021 r. ułatwiono procedurę budowy domów wolnostojących. Jeśli powierzchnia nie przekracza 70m2 wówczas zamiast odpowiednich zezwoleń wystarczy dopełnienie formalności w zakresie zgłoszenia. Uproszczenie kwestii formalnych dotyczy także tego, że w przypadku takich obiektów nie ma konieczności zatrudniania kierownika budowy czy też szczegółowego dziennika budowy.

Bez pozwolenia, a tym samym konieczności zatrudniania kierownika budowy, powstać mogą również domy szkieletowe, domy z poddaszem oraz tarasem, jeśli cała konstrukcja nie przekracza 90m2 oraz domków letniskowych, choć tutaj również istnieje ograniczenie, że obiekt nie może być większy niż 70 m2.

Decydując się na budowę domu bez zatrudnienia kierownika budowy, cała odpowiedzialność za prace w obiekcie i bezpieczeństwo spoczywają na inwestorze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami musi on jednak złożyć odpowiednie oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności. Przygotowaną dokumentację należy przedłożyć we właściwym urzędzie – starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim.

Najnowsze wpisy

Sprawdź podobne wpisy