Jak wygląda stan deweloperski mieszkania? Na co zwracać uwagę przy odbiorze lokalu?

jak wygląda stan deweloperski mieszkania
Spis treści

Stan deweloperski mieszkania to pojęcie, z którym zetknęła się każda osoba, mająca do czynienia z rynkiem nieruchomości. Wciąż jednak nie każdy wie, co dokładnie kryje się za tym terminem i na co zwracać uwagę, odbierając mieszkanie właśnie w stanie deweloperskim. Podpowiadamy.

Stan deweloperski mieszkania – co to znaczy?

Kupując mieszkanie na tak zwanym rynku pierwotnym, najczęściej masz wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami: stanem deweloperskim a wykończeniem pod klucz. Ta druga opcja oznacza mieszkanie, które jest już gotowe do wprowadzenia. A co oznacza stan deweloperski mieszkania? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to od dewelopera i zawartej z nim umowy. To dlatego etap ustalania szczegółów współpracy jest tak ważny i należy dokładnie zapoznać się z ofertą.

Najogólniej można jednak powiedzieć, że deweloperski stan mieszkania to lokal gotowy do podjęcia prac wykończeniowych. Nieruchomość powinna więc zostać ocieplona, posiadać podłogi i ściany oraz niezbędne przyłącza.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co obejmuje?

Najczęściej są to takie elementy, jak:

  • tynki wewnątrz lokalu – a więc ściany i sufity we wszystkich pomieszczeniach. warto pamiętać, że deweloper rzadko zapewnia idealną gładź, która jest gotowa, aby pomalować ją na docelowy kolor lub położyć tapetę. Nazywa się to najczęściej: wstępnym przygotowaniem ścian i sufitów
  • wylewka pod posadzkę pod wykończenie indywidualne oraz przygotowanie podłóg
  • instalacje elektryczne oraz wyprowadzenia pod oświetlenie – najlepiej, aby były one wykończone gniazdkami. W przeciwnym razie trzeba będzie wzywać elektryka, który sprawdzi, czy instalacja na pewno działa
  • instalacje wodno-kanalizacyjne i gazowe zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz
  • montaż okien. Zdarza się, że w mieszkaniach na parterze od razu montowane są rolety zewnętrzne. To kolejny punkt, który należy uzgodnić z deweloperem przy podpisywaniu umowy
  • montaż drzwi wejściowych oraz parapetów zewnętrznych i wewnętrznych
  • instalacja grzewcza i wentylacyjna – warto upewnić się, czy w cenie mieszkania w stanie deweloperskim są wliczone grzejniki
  • wykończenie balkonu – wyłożenie płytkami lub płytą balkonową

Wiesz już, co to jest stan deweloperski mieszkania. Pamiętaj jednak, że nie obejmuje on między innymi:

  • wyposażenia meblowego
  • montażu drzwi w pomieszczeniach wewnętrznych
  • kładzenia płytek na podłogach lub ścianach

Warto wiedzieć, że niektórzy deweloperzy oferują usługę podwyższonego stanu deweloperskiego, w ramach której można uzgodnić różne dodatkowe elementy wykończenia.

jak wygląda stan deweloperski mieszkania

Stan deweloperski mieszkania – jakie są jego zalety?

Osoby, które zdają sobie sprawę, co to znaczy stan deweloperski mieszkania, mają określone wymagania odnośnie wykończenia wnętrz. Samodzielnie chcą podejmować decyzję o wszystkich zastosowanych materiałach i niejednokrotnie decydują się na zmianę kładu pomieszczeń. Swoboda aranżacyjna, ale też całkowita kontrola nad tym, co i w jaki sposób zostanie zainstalowane daje gwarancję pełnej jakości. Zdarza się przecież, że mieszkania wykończone pod klucz nawet po dłuższym czasie zdradzają poważne usterki.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – jakie są jego wady?

Co dla jednych będzie wadą, dla innych zaletą. Niemniej, dla wielu osób wynajęcie ekipy do prac wykończeniowych to spore wyzwanie. Na barkach właściciela mieszkania spoczywa kwestia sporządzenia projektu, wyceny i zakupu materiałów oraz montażu.

Zdarza się, że dla niektórych stan deweloperski mieszkania jest atrakcyjny ze względu na niższą cenę. Warto zdawać sobie sprawę, że wykończenie lokalu generuje spore koszty i pochłania dodatkowy czas, który opóźnia wprowadzkę.

Stan deweloperski mieszkania – na co zwrócić uwagę, odbierając lokal?

  1. Jakość zastosowanych materiałów

Standard materiałów to kluczowa sprawa, bo te niskiej jakości będą szybko się eksploatować i stwarzać problemy. Choć najczęściej deweloper w ramach gwarancji powinien naprawiać pojawiające się usterki, w przypadku poważniejszych awarii będzie to rzutowało na komfort mieszkania w nowym miejscu. Narażasz się także na koszty ponownych prac wykończeniowych.

  1. Umiejętności fachowców

Bardzo dokładne przyglądanie się efektom prac to nie próba „czepiania się“, ale niezwykle ważny krok. Aby niczego nie pominąć, przyjrzyj się na przykład:

  • w jakim stanie są ściany i kąty, piony i poziomy
  • jaki jest poziom wilgotności w mieszkaniu
  • jak wygląda rozdzielnica elektryczna i czy instalacja działa poprawnie
  • czy drzwi i okna odpowiednio się domykają, czy nie ma na nich zarysowań
  • czy przyłącza wodne są zgodne z dokumentacją
  • w jaki sposób osadzono parapety, listwy przypodłogowe, posadzki
  • czy grzejniki działają i w jaki sposób są zamontowane
  • z czego wykonane są poszczególne elementy, ma przykład parapety lub listwy przypodłogowe

Wszystkie usterki należy spisać w protokole. Warto zrobić także dokumentację zdjęciową.

Czy to mała kawalerka w stanie deweloperskim, czy duże mieszkanie, oględziny są nie tylko czasochłonne, ale też wymagają dużej wiedzy i uważności. Emocje związane z odbiorem lokalu na pewno nie są pomocne, dlatego bardzo dobrym i wskazanym krokiem jest wynajęcie osoby, która specjalizuje się w odbiorach deweloperskich. W ten sposób zyskujesz gwarancję, że wszelkie usterki zostaną wychwycone.

stan deweloperski mieszkania

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to znaczy, że deweloper daje gwarancję?

Wspominaliśmy już, że stan deweloperski mieszkania nie zawsze jest taki sam, a wszystko sprowadza się do ustaleń zawartych w umowie. Jeżeli zawarto w niej gwarancję stanu deweloperskiego, można dochodzić swoich praw w różnych sytuacjach, na przykład:

  • niewykonania zakresu prac
  • usterek wykrytych w czasie odbioru mieszkania
  • usterek, które wyjdą później (ich zakres i okres gwarancji będzie dokładnie określony)

Szczególną uwagę zwracaj, po czyjej stronie w umowie leżą koszty naprawy lub uzupełnienia braków.

Stan deweloperski mieszkania – co obejmuje zakres późniejszych prac?

Nastaw się na to, że stan deweloperski mieszkania oznacza jeszcze długą drogę do wprowadzki. Dużym plusem jest jednak to, że w przeciwieństwie do lokalu z rynku wtórnego, możesz od razu przystąpić do dzieła, bez konieczności pozbywania się starych tynków i instalacji. Sprawnie działająca ekipa jest w stanie wykończyć mieszkanie pod klucz nawet w ciągu dwóch tygodni!

Najnowsze wpisy

Sprawdź podobne wpisy