Minimalne wymiary działki budowlanej to jeden z podstawowych parametrów, decydujących o możliwości jej zagospodarowania. Od tego w ogóle zależy, czy w danej lokalizacja będzie można wznieść budynek i w jakim kształcie. Jak do tej kwestii odnoszą się regulacje prawne i zalecenia urbanistyczne? Sprawdź wymogi dotyczące minimalnych wymiarów działek budowlanych.
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Ile metrów musi mieć działka budowlana?
- Czy można kupić działkę z pozwoleniem na budowę?
- Jaka musi być minimalna szerokość działki budowlanej?
Działka budowlana, minimalna powierzchnia – kryteria wyboru
Aktualnie obowiązująca ustawa Prawo budowlane nie zawiera ścisłej informacji o tym, jaka może być najmniejsza działka budowlana. Taki stan rzeczy rozszerza przed inwestorami wachlarz możliwości, co nie zmienia faktu, że nie na każdej działce budowa domu jednorodzinnego jest możliwa.
Pewne ograniczenia w tym zakresie nakładają zapisy MPZP (miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), gdzie należy szukać wytycznych, jak duża działka pod budowę domu jest wymagana w danej lokalizacji.
Dodajmy, że MPZP nie tylko określa powierzchnię działki budowlanej. Mogą się tam znaleźć także wymogi dotyczące minimalnej szerokości frontu nowo wydzielanych działek budowlanych. W idealnej sytuacji jest inwestor, w którego posiadaniu znajduje się działka z pozwoleniem. Sam fakt wydania pozwolenia na budowę świadczy o tym, że działka spełnia kryteria konieczne do rozpoczęcia inwestycji.
Nabywając działkę, warto też kierować się zdrowym rozsądkiem. O tym ile musi mieć działka, żeby postawić dom, decyduje powierzchnia budynku, jego kształt i wygoda przyszłych mieszkańców. W takim przypadku nie chodzi wyłącznie o to, jaka najmniejsza działka pod dom będzie odpowiednia, lecz o to, czy uda się na niewielkim obszarze postawić budynek spełniający wszystkie wymogi nałożone przez prawo.
Jaka najmniejsza działka budowlana – przepisy
Ponieważ w ustawie Prawo budowlane nie podano, ile arów musi mieć działka budowlana, o tym, jaka minimalna działka pod budowę domu będzie odpowiednia, decydują inne kryteria, pośród których należy wymienić:
- wymiary budynku;
- odległość budynku od granic działki (ściany z oknami powinny być oddalone od granicy działki o co najmniej 4 m, ściany bez okien o 3 m);
- dopuszczalna powierzchnia zabudowy – informacja znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;
- powierzchnia biologicznie czynna;
- wskaźnik intensywności zabudowy – informacja znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Wyjątkowo zapisy planu zagospodarowania przestrzennego przewidują możliwość usytuowania budynku (minimalna działka budowlana) w odległości 1,5 metra od granicy działki.
Ile metrów musi mieć działka budowlana?
Trzeba wziąć pod uwagę, że minimalna działka pod budowę domu oznacza wiele ustępstw, jak choćby brak możliwości postawienia na działce dodatkowych obiektów w postaci altany, czy domku na narzędzia.
Aby uniknąć dokuczliwej ciasnoty, zalecane optymalne wymiary działki budowlanej wynoszą:
- działka budowlana na terenach miejskich – 600 m²;
- działka budowlana na terenach podmiejskich – 1500 m²;
- działka budowlana na terenach wiejskich – 3000 m².
Z zestawienia wynika zatem, że najmniejsza działka pod budowę domu powinna mieć powierzchnię nie mniejszą, aniżeli 600 m².
Jaka najmniejsza działka budowlana – szerokość działki
Wspomnieliśmy już, że oprócz powierzchni działki budowlanej istotne znaczenie ma także jej szerokość. Minimalne wymiary działki budowlanej w tym zakresie wyszczególnione zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (§ 12) określającego warunki techniczne, jakim muszą odpowiadać budynki wraz z usytuowaniem.
Minimalna działka pod budowę domu – szerokość, wartości minimum:
- 14 m – budynek wolno stojący;
- 12 m – budynek bliźniaczy;
- 8 m – budynek szeregowy.
Niemniej o tym, jaka działka pod budowę domu będzie odpowiednia, decyduje ostatecznie fakt, czy jej szerokość odpowiada docelowemu przeznaczeniu danego terenu w MPZP. Dlatego, określając optymalną szerokość działki budowlanej, należy zapoznać się z ustaleniami obowiązującymi w miejscowym planie dla danego terenu.
Zdarza się nader często, że w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego przyjmuje się standardowo minimalną szerokość frontu na poziomie od 16 do 20 metrów. Tego typu praktyka urbanistyczna umożliwia swobodne zaprojektowanie na działce budynku mieszkalnego wolnostojącego wraz z przynajmniej trzema elementami zagospodarowania:
- miejscami postojowymi;
- zielenią;
- infrastrukturą techniczną.
Mimo że zakup minimalnej działki ma z pewnością uzasadnienie ekonomiczne, warto mieć na uwadze, że tego typu inwestycja może uniemożliwić wzniesienie budynku lub będzie determinować jego wydłużony i nieatrakcyjny kształt.